Экскурсии на остров Змеинного

Зміїний острів. Маленький острів-скеля з багатою історією

Острів Зміїний – зовсім крихітна, але частинка суші, що ввібрала в себе безліч таємниць. Він вдало розташований на водній гладі Чорного моря – всього за 35 км від узбережжя. Незвичайне ім’я «острів змій» пов’язане зі зміями Фідонісі, і воно з’явилося орієнтовно на початку ХІХ століття. До сучасників дійшли легенди, що пояснюють походження назви, що запам’ятовується. При цьому інтерес до клаптика землі, що загубився, в морі постійно зростає.
Карта острова Змеинного
Остров Змеинній

Міфи та легенди острова

Згідно з однією з найпопулярніших легенд стверджується, що Ахілес здатний був перетворюватися на змія під час сутичок. У манускриптах VII століття до н. згадується назва Левка, що означає білий. До речі, так названо і розташоване на острові селище Біле, де постійно проживає від 30 до 80 осіб.

Як мовиться в іншій легенді, Посейдон підняв скелю з глибин для богині Фетіди, яка оплакує сина Ахіллеса. Він був похований на найвищій частині острова, і над гробницею було зведено храм на його честь. У центрі храму було встановлено 20-метрову статую Ахілла в бойовому одязі.

У кораблів, що пропливали повз острова, був звичай приносити дари на вівтар храму, а прибережні води опускати амфору із зерном чи маслом.Але як свідчать знахідки під водою, це допомагало не всім – крім уламків жертовних судин (їх знайдено понад 80 видів), можна виявити і безліч кораблів навколо острова.

Посейдон
щит Ахилла

Живий і міф про те, що в глибинах острова десь далеко в печерах захований щит Ахілла. За деякими версіями він виготовлений із чистого золота та важить 15 кг. Ця мета багато років не дає спокою археологам та шукачам пригод.

Величезна кількість затонулих в акваторії судів різних епох приваблює професіоналів-археологів і любителів з усього світу. Тут постійно відбуваються нові відкриття.

Нова історія

Під час Першої світової війни (1917 рік) острів був повністю зруйнований внаслідок обстрілу німецьким крейсером «Бреслау», основною метою якого був маяк та радіостанція. Відходячи, він установив мінні огорожі. Для відновлення стратегічних об’єктів було направлено російський ескадрений міноносець.

Есмінець нарвався на міну, корпус вибухом розламало на дві частини: ніс пішов під воду одразу, а корму спробували відбуксирувати до берега. За 700 метрів від берега вона затонула разом із усім озброєнням. Поряд із корпусом, як пам’ятник тим подіям встановлено кулемет Максим, знайдений під уламками. Дайвери довго шукали носову частину корабля, як виявилося, історично неправильно відбито місце вибуху. Її знайшли рівно через 90 років після подій 1917 року (17.06.2007) та набагато ближче до острова, ніж очікувалося.В результаті пошуку носової частини військового корабля, на глибині близько 30 метрів було виявлено оригінальну скельну гряду, яка є продовженням острова. На її щаблях художньо розмістилися старовинні амфори з підношеннями богам та кам’яні якорі, створивши підводну «філію музею».

У радянські часи Зміїний був закритою військовою базою, але з початку нашого століття це швидше громадянське поселення. Наразі там розташовані: науково-дослідна станція, пошта та навіть відділення банку. Є сауна, кінозал та комфортабельні готелі з кондиціонерами.

История острова Змеинного

Чим дістатися Зміїний

  1. Службовим вертольотом.
  2. На судні, яке доставляє провізію на острів (з Вилкового на Зміїний морем ціна поїздки близько 3000 гривень в обидві сторони).

Варіантів проживання кілька. Житло економ класу з вигодами у дворі коштуватиме 400 грн. у день. Ще дешевше взяти намет, є окреме місце для кемпінгу.

Їжу можна взяти з собою або домовитися з кимось у селищі. Вибір не дуже великий, але тим і цікава романтика життя на острові: суп з мідій та рапанів будинку ви навряд чи приготуєте, а тут ще й на природі.

Поїздки на острів Зміїний

На острові є де погуляти: унікальні пейзажі, скелясті урвища, дикі пляжі. Висота над рівнем моря близько 20 метрів і низька рослинність забезпечують видимість моря та горизонту на 360 градусів, що дає рідкісний ефект, начебто ви ширяєте над морською пучкою.

Є музей, у якому відбито багату історію острова. Можна оглянути маяк, який має окрему історію та цікаву архітектуру. Особливо примітно, що він складений із залишків стародавнього храму в 1837-1843 роках. Відвідувачі можуть піднятися крутими сходами на самий верх маяка, яку вважають найвищою точкою Чорного моря, оскільки це єдиний маяк, розміщений у відкритому морі.

Згідно з давньогрецькими міфами, неподалік острова розташовувався вхід у царство мертвих. Якщо брати до уваги, що у Чорному морі, глибина якого 2212 метрів, то життя всередині його акваторії можливе на глибині до 150 метрів, тому що нижче знаходиться шар сірководню, в якому живуть лише спеціальні бактерії. Це і є справжнє царство мороку та холоду.

Поездки на остров Змеиный
Дайвинг на острове Змеиный

Дайвінг на острові Зміїний

Зміїний – справжній рай дайверів. Ви зможете побачити підводний музей, стародавні кораблі, військові есмінці та підводні човни, а також оглянути флору та фауну, частина якої занесена до Червоної книги.

При цьому необхідно враховувати, що глибина основної маси об’єктів – від 28 до 35 метрів, при температурі від +5 до +8 ° С, тому вам знадобиться гідрокостюм. Так як у дна досить темно і прозорість становить близько 8-10 метрів, не завадить додаткове освітлення.

На закінчення слід зазначити, що острів знаходиться в прикордонній зоні. Для відвідування необхідно оформити низку документів у прикордонників, тому потрібно планувати поїздку заздалегідь. На превеликий жаль, зараз поїздки тимчасово припинені. Як ситуація зміниться, ми напишемо про це на сайті.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Догори